ZONGULDAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ZONGULDAK'TA OKUL ÖNCESİNDE OKULLAŞMA ORANI %54'ten %99'a ÇIKTI

ZONGULDAK'TA OKUL ÖNCESİNDE OKULLAŞMA ORANI %54'ten %99'a ÇIKTI

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Türkiye geneli  başlatılan okul öncesi eğitim seferberliği kapsamında Zonguldak il geneli son bir yılda yapılan çalışmalarla Zonguldak'ta beş yaş okullaşma oranı yüzde 54'ten yüzde 99'a yükseldi. Çağ nüfusuna yönelik yapılan saha taramaları ,kamu kurum ve kuruluşları, köy-mahalle muhtarlıkları ile  işbirliklerinin yönetimi, anaokulu kapasitelerinin artırılması, yeni anaokulları, yeni ana sınıfların açılması, eğitime erişim imkanlarının iyileştirilmesi, uygulanan sosyal politikalar, okullaşma oranlarının artırılmasında önemli rol oynadı.

Türkiye genelinde Millî Eğitim Bakanlığınca yapılan çalışmalarla üç yaş okullaşma oranı bir yılda yüzde 9'dan yüzde 16'ya; dört yaş okullaşma oranı yüzde 16'dan yüzde 37'ye yükseldi. Beş yaş okullaşma oranı ise yüzde 65'ten yüzde 99'a yükselerek tarihi rekora ulaştı.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Züleyha ALDOĞAN; Milli Eğitim Bakanlığımız okul öncesi eğitimi, eğitimde fırsat eşitliğinin odak noktası olarak görmektedir. Tüm eğitim kademelerinde eğitime erişimin artırılması için çok sayıda sosyal politikayı başlatarak özellikle okul öncesi eğitim kademesinde başlatılan okul öncesi eğitim seferberliği ile okullaşma oranlarında son bir yılda ciddi mesafeler alındı. İlimiz genelinde üç yaş okullaşma oranı bir yılda yüzde 8'den yüzde 18'e, dört yaş okullaşma oranı yüzde 15'den yüzde 46'ya yükseldi. Temel eğitim birinci sınıfa başlamadan önceki dönem olan okul öncesi eğitim beş yaştaki okullaşma oranı ise ilimizde son bir yılda  yüzde 54'ten yüzde 99'a yükseldi.

Milli Eğitim Bakanlığımızın sağladığı imkan ve desteklerle, uygulamaya koyduğu sosyal politika ve  projelerle; ilkokul, ortaokul, lise bünyesinde ilimizde mevcut ana sınıflarından başka 73 yeni anasınıfı açıldı, 11 kapalı köy okulumuzun onarımı yapılarak ana sınıfları açıldı. Temel Eğitimde 10 Bin Okulu, Köy Yaşam Merkezi projeleri ile 100 ana sınıfımızın donatım malzemesi, eğitim materyali ve oyuncak ihtiyacı giderildi. Okul öncesinde taşıma başlatılarak beslenme desteği,  taşıma kapsamındaki öğrencilerimize ücretsiz yemek imkanı sağlandı.

 

Öğrenmenin çok erken yaşlarda başladığını, hayat boyu devam ettiğini, çocukların eğitim hayatına hazırlanırken okul öncesi eğitim alarak temel eğitim birinci sınıfa  başlayanların; sosyal bir ortamda kurallara uyma, kendini tanıma ve tanıtma, duygu ve düşüncelerini uygun bir dille ifade etme, karşıdakini dinleme ve anlama, arkadaşlık kurma gibi  sosyal becerileri kazanmış olarak geleceğini belirten İl Milli Eğitim Müdürümüz Züleyha ALDOĞAN, yeni yılda okul öncesi eğitimin  bütün yaş gruplarında okullaşma oranını daha da fazla artırmak için tüm imkanları seferber edeceklerini söyledi.

 

 İl Milli Eğitim Müdürümüz Züleyha ALDOĞAN; "Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut ÖZER'in ifade ettiği üzere; Bakanlığımızın 1 milyon 800 bin öğrenciye sunduğu ücretsiz yemek imkanı, 2023 yılında 4 milyon öğrenciye çıkarma hedefi ile okul öncesinde tüm öğrencilere ücretsiz yemek imkanı sunulacak. Eğitimde fırsat eşitliği ve eğitime erişimin artırılması açısından öğrencilerimize sunulacak bu imkan son derece önemli. Bakanlığımızın uyguladığı sosyal politikalar, eğitimde fırsat eşitliğini, eğitime erişimi her geçen gün artırırken ilimizde bu imkanlardan yararlanan öğrenci sayısı da artmaktadır. Başta okul öncesi eğitim olmak üzere eğitimin tüm kademelerinde  ilimizde okullaşma oranlarının artırılmasında sunulan destek ve imkanlardan dolayı  Bakanlığımızın tüm birimlerine şükranlarımızı sunuyorum." dedi.

14-12-202214-12-202214-12-2022

Meşrutiyet Mah. Gazipaşa Cad. Hükümet Konağı No.30 Kat.3 Zonguldak - 0 372 280 67 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.