ZONGULDAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ZONGULDAK'TA MATEMATİK SEFERBERLİĞİ DEVAM EDİYOR!

Millî Eğitim Bakanlığımız, TÜBİTAK ve üniversiteler iş birliğinde, matematik dersinin öğrenimini günlük yaşam becerilerine uyarlayarak hem öğrenimini kolaylaştıracak hem de öğrencilerin bu dersi küçük yaştan itibaren sevmelerini sağlayacak bir yaklaşımla matematik öğretimin yapılması için başlatılan "Matematik Seferberliği" Zonguldak'ta tüm eğitim kademelerinde uygulanmaya devam ediyor.
ZONGULDAK'TA MATEMATİK SEFERBERLİĞİ DEVAM EDİYOR!

Milli Eğitim Bakanlığımızca başlatılan Matematik Seferberliği; okul öncesi ,ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde Zonguldak il genelinde farklı okullarda öğrenci yaş grupları ve seviyelerine göre uygulanmaya devam ediyor.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Züleyha ALDOĞAN, il genelinde matematik seferberliği kapsamında yapılan çalışmaları değerlendirirken;Hayatımızın her alanında matematik vardırBu nedenle, matematik öğretimi bütün dünya ülkelerinde özel bir önem ve önceliğe sahiptir. Milli Eğitim Bakanlığımız  matematikteki öğrenme yaklaşımını değiştirmek için "Matematik Seferberliği" başlattı. Sayın Bakanımız Mahmut ÖZER'in ifade ettiği üzere "Yeni yaklaşımla öğrencilerimizin matematiği severek öğrenmelerini ve yaşama uyarlamalarını hedefliyoruz.Matematik, her insan için, hayatı anlaması için, hayatı yorumlaması için ve hayatın içerisinde rasyonel bir şekilde yol yürüyebilmesi için gerekli olan bir enstrüman sağlıyor.

Matematik seferberliği ile matematik, kurulan matematik atölyelerinde, müzik ve drama ile, oyun ve teknoloji kullanılarak klasik ders anlatım yöntemlerinin dışında yöntemler de kullanılarak geleneksel yöntemlerden farklı bir anlayışla matematik öğretimi yapılmaktadır. İlimiz genelinde okullarımızda farklı örnek uygulamaları görüyoruz. Okul ziyaretlerimizde öğrenci ve velilerimizden aldığımız dönütler matematik öğretimindeki öğretme yaklaşımının değişmesiyle matematik dersine bakış açısının değiştiğini görüyoruz.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü ile yapılan işbirliği ile Zonguldak Merkez Fen Lisesi'nde örnek bir uygulama, farkındalık oluşturan bir çalışma yapıldı. Fen Fakültesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fikret GÖLGELEYEN hocamız "Sümerlilerden Günümüze Matematiksel Düşüncenin Evrimi" sunumu  ile öğrencilerimizle buluştu. Öğrencilerimiz matematiğin hayatın her alanında olduğunu, matematikten uzak bir yaşamın olmadığı bir kez daha görmüş oldular. Üniversitemizle eğitimin her alanında olduğu gibi matematik öğretiminde de işbirliklerimiz devam ediyor. Matematik öğretmenlerimizin mesleki farkındalıklarının artırılması için mesleki gelişime yönelik online ve yüz yüze eğitimler, okul öncesi ve ilkokul öğretmenlerimize yönelik matematik öğretimindeki yeni yaklaşımları ortaya koyan eğitimlerimiz devam edecek. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörlüğüne eğitimdeki iş birlikleri için teşekkür ediyorum.

Yeni anlayışla matematik, okullarımızda  her öğrencimizin isteyerek öğrendiği bir ders olacak. Matematik öğretim alanlarımız ve matematik öğretimine ayırdığımız alanlar ve zamanlar öğrencilerimizin en çok vakit geçirmek istedikleri, bulunmak istedikleri alanlardan birisi olacak. Okullarımızda bu anlayışın hakim kılınması için eğitim ailemizin tüm fertleri bunu sahiplenerek çalışmaya devam edecekler. "dedi.  İl genelindeki okullardan uygulama örnekleri de paylaşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Züleyha ALDOĞAN, Matematik Seferberliği kapsamında  farkındalık oluşturan çalışmalar için katkı sunan  okul yönetim ve eğitim kadrolarına teşekkür etti.03-01-202303-01-202303-01-202303-01-202303-01-202303-01-202303-01-2023

Meşrutiyet Mah. Gazipaşa Cad. Hükümet Konağı No.30 Kat.3 Zonguldak - 0 372 280 67 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.