ZONGULDAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÜRETTİĞİMİZ VENTİLATÖR VE OKSİMETRE CİHAZI MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZA TANITILDI

ÜRETTİĞİMİZ VENTİLATÖR VE OKSİMETRE CİHAZI MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZA TANITILDI

       Kdz.Ereğli Bilim Sanat Merkezimizin yaptığı ventilatör ve oksimetre cihazının tanıtımı Milli Egitim Bakanlığı Özel Egitim ve Rehberlik Daire Başkanı Oktay Kılıç'a ve Genel Müdür Mehmet Nezir Gül'e Kdz.Ereğli Bilsem yetkililerince yapldı.

       Yapılan görüşmede; üretilen ventilatör ve oksimetre cihazi hakkinda Milli Eğitim Bakanımız Ziya SELÇUK'a bizzat bilgi verilmistir.

        İlimiz Kdz. Ereğli Bilim ve Sanat Merkezi Koronavirüs ile mücadele kapsamında sağlık çalışanlarına destek olmak için şimdiye dek ürettiği maske, siperlik, dezenfektan ve tıbbi görüntülemede kullanılan laringoskop aparatının ardından portatif ve kullanımı kolay bir ventilatör üretti. Kdz. Ereğli Bilim ve Sanat Merkezi öğretmeni Taylan Çağatay Akın tarafından üretilen ve açık kaynak kodlu olma özelliği ile herkesin kullanımına ve geliştirmesine açık olarak sunulan ventilatör, aynı zamanda oksimetre olarak da hizmet vermektedir.Cihazın taşınabilir olması, acil durumlarda, hasta nakli sırasında hatta ambulanslarda kullanımı açısından önemli bir avantaj sağlamaktadır. Arduino temelli olup kodlanabilen ventilatör, 24 V ile çalışmakta, oksimetre ve kızılötesi LED ile algılayıcılar sayesinde kanın ışık geçirgenliğinden yararlanarak alyuvarlarda taşınan hemoglobin miktarını ölçebilmektedir. Nabız değerlerini de ölçen cihaz bu değerleri ekranda göstermektedir.
          Farklı yaşlardaki insanlara bünyesine uygun miktarda hacim ve hızda solunum yaptırmak amacıyla ayarlanabilme özelliğine sahip cihaz, portatif olması ile bir çok sağlık kuruluşunda kullanılmaya adaydır.
06-05-202006-05-202006-05-202006-05-202006-05-202006-05-202006-05-2020

Meşrutiyet Mah. Gazipaşa Cad. Hükümet Konağı No.30 Kat.3 Zonguldak - 0 372 280 67 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.