ZONGULDAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK 2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Ankara Bölge Sergisi Açılışı Gerçekleştirildi

TÜBİTAK 2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Ankara Bölge Sergisi Açılışı Gerçekleştirildi

TÜBİTAK 2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Ankara Bölge Sergisi açılışı gerçekleştirildi. Sergiye Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Sayın Mustafa Otrar, Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Sayın Selahiddin Öğülmüş, Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sayın Yasemin Kepenekçi, Akademisyenler, Jüri Üyeleri, İl Millî Eğitim Müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldılar.

Ankara Bölge Sergisi açılışında konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Osman Bozkan hitaplarında: "TÜBİTAK'ın destek ve öncülüğünde gerçekleştirilen, farklı disiplinlerden gelen pek çok projenin yer aldığı bu sergi; gençlerimizi bilim ve keşifle buluşturarak onların yeteneklerini ortaya çıkarmayı, öğrencilerimizin bilim ve teknolojiye olan ilgisini ve merakını artırarak geleceğin bilim insanlarını teşvik etmek açısından önem taşımaktadır.

Bölge sergisine davet edilen bu projelerin; genç zihinleri cesaretlendirmek, bilimin günlük hayatımızı nasıl etkilediğini göstermek ve ülkemizin bilim ve teknoloji alanındaki başarılarına katkıda bulunmak adına çok değerli olduğu düşüncesindeyim.

Değerli Katılımcılar,

Bilgiyi üretenin bilgiyi kullanandan daha güçlü olduğu ve güçlü olmak zorunda olduğumuz bir çağdayız. Bu nedenle, gençlerimizin erken yaşlardan itibaren öğrendikleri bilgiyi kullanarak yeni bilgiler üretmeleri, bilimsel düşünme becerilerini geliştirmeleri açısından büyük önem arz etmektedir.

TÜBİTAK tarafından düzenlenen  bu tür proje faaliyetleri ve  etkinlikler; gençlerimizin keşfetme tutkusunu ve öğrenmeye olan ilgilerini desteklemekte, toplumda bilimsel, teknolojik ve yenilik faaliyetlerine yönelik farkındalığın ve bilim okuryazarlığının artırılmasına katkı sunmaktadır.

Gençlerimizin bilim ve teknoloji ile eğlenerek öğrenilen ortamlarda buluşmasına da zemin hazırlamaktadır. Geleceğin liderleri olan değerli gençlerimize, yaratıcılıklarını sergileyebileceği, keşiflerini paylaşabileceği önemli fırsatlar sunmaktadır.

 Kıymetli Meslektaşlarım, Sevgili Öğrenciler,

Unutmayalım ki, toplumumuz ve coğrafyamız yüzyıllar boyunca tarihin seyrini değiştirecek Ali Kuşçu'dan, İbni Sina'dan Aziz Sancar'a pek çok bilim insanı yetiştirmiştir. Yeni yüzyılında hedeflerimize ulaşırken geçmişten gelen mirasımız en önemli rehberimiz olmaya devam edecektir.

100 yılını geride bıraktığımız Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk; "Benim manevî mirasım, bilim ve akıldır. Benden sonra, beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde akıl ve bilimin rehberliğini kabul ederlerse, manevî mirasçılarım olurlar." sözleri ile ; Bu proje sergisinin  her bir katılımcısı, geleceğin mucitleri, bilim insanları ve liderleri arasında yer alarak gelecekte Türkiye'nin bilim ve teknoloji haritasını şekillendirecek siz  sevgili öğrencilerimize, gençlerimize önemli bir mesaj vermektedir.

Bölge sergisine davet edilen proje sahibi öğrencilerimizi; bilim ve teknoloji alanında gelecekteki liderler olabileceğini, ülkemizin yetiştireceği nitelikli insan kaynağının potansiyel kişileri olabileceklerini var sayıyoruz. Burada elde edecekleri deneyimin, öğrencilerimizin hem kendi  kariyeri  hem de ülkemiz için benzersiz bir fırsat olarak görüyoruz. Başarılarının ülke sınırlarımızı aşmasını ve geleceğe ışık tutmasını ümit ediyor ve  bekliyoruz.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın belirlediği ve gerçekleştireceğimiz Türkiye Yüzyılımızı; siz sevgili öğrencilerimizin ve gençlerimizin ülkemiz ve insanlık yararına üreteceği projelerle bilimin, kalkınmanın da yüzyılı yapacağız.

Geleceğe yönelik umut verici adımlar atmamızı sağlayan, öğrencilerimize, gençlerimize önemli fırsatlar sunan  bu tür  proje çalışmaları ve faaliyetlere destek sağlayan, koordinatörlük yapan TÜBİTAK'a, TÜBİTAK Başkanımız Prof. Dr. Sayın Hasan MANDAL'a, Ankara Bölge Koordinatörümüz Prof. Dr. Sayın Selahiddin ÖĞÜLMÜŞ'e, Üniversitelerimizden katkı sağlayan tüm akademisyen hocalarımıza, jüri üyelerimize, sergideki projelerin hayata geçirmelerinde öğrencilerimize rehberlik eden değerli danışmanlarımıza, rehber öğretmenlerimize, katılım sağlayan öğrencilerimize ve katkı sunan tüm paydaşlara teşekkür ediyorum.

Sayın Başkanım,

Sizlerin desteğiyle gençlerimizin bilime olan ilgisi ve merakları artmaya devam edecek, ülkemiz için, insanlık için üretmeye devam edecekler. Bugün güçlüyüz, tüm gayretlerimizin ve umudumuzun kaynağı  sevgili gençlerimizle yarınlarda daha güçlü olacağız."

22-04-202422-04-202422-04-202422-04-2024

Meşrutiyet Mah. Gazipaşa Cad. Hükümet Konağı No.30 Kat.3 Zonguldak - 0 372 280 67 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.