ZONGULDAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Osman BOZKAN'ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Osman BOZKAN'ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

24 Kasım, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün millet mekteplerinin açılışında "Başöğretmen" unvanını kabul buyurduğu gündür.1981 yılından bu yana her yıl düzenli olarak kutlanan öğretmenler günü,  öğretmenlerimizin toplumdaki yerini, rolünü, önemini ve değerini anlamak için oldukça önemlidir.

24 Kasım, "Ülkemizi muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkarmak" için mücadele veren, alnındaki bilgi çelengi ve elindeki meşaleyle aydınlık ufuklar açarak, düşüncelerde şimşekler çaktıran, gönüllere sevgi tohumu eken, vefakar öğretmenlerimizin günüdür. Bu vesile ile bu yıl 42. yıldönümü olan "Öğretmenler Gününüzü" en içten, en samimi duygularımla kutluyorum.Unutmayalım ki, toplum hayatını şekillendiren öğretmenlerdir. Bir ülkenin kalkınmasında, bireylerin toplumsal hayata hazırlanmasında, toplumdaki huzur ve sosyal barışın sağlanmasında, kısacası ülkelerin kaderlerinde öğretmenler çok önemli roller üstlenmişlerdir.

 Tarihimize, atalarımıza baktığımızda;  Fatih'i, Yavuz'u, Kanuni'yi yetiştiren, onlara  fetih yolunda manevi katkıda bulunan, olgunluk ve üstün bilgiler kazandıranlar da onların öğretmenleriydi. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'un kapısında kendisini karşılayan ahaliye,   "O benim hocamdır. Şehrin manevi fatihidir" diyerek  hocası Akşemseddin'e olan saygı ve sevgisini herkesin önünde ortaya koymuştur.

Farkında olsun olmasın, her ferdin şahsi tarihinde öğretmeninden izler bulunur. Onu diğer mesleklerden farklı ve üstün kılan da budur.Bilginin, başarının, uygarlığın, dayanışmanın, hoşgörünün, fedakarlığın, imzasıdır öğretmen. Eline sunulan cevheri en güzel şekilde işleyip hayata sunduktan sonra, eserinden maddi bir karşılık beklemeyen tek mesleğin sahibidir öğretmen. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, " Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır." demiştir.Bu sözler açıklıyor ki; Bu kadar şerefle anılan bir mesleğin mensupları olarak sevgili meslektaşlarım ne kadar ağır bir yükün emanetçileri olduğunuzun bilincinde olduğunuzdan eminim.

 Bu yıl 100.yılını coşkuyla kutladığımız Cumhuriyetimizin ilk asrını geride bıraktık. Türkiye Yüzyılı vizyonuyla, Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında  en önemli vazifemiz, Türkiye Cumhuriyetini ilelebet yaşatmak ve daha nice 100 yıllara taşımaktır. Bu anlamda gelecek nesillerimiz adına umut bağladığımız gerçek güç öğretmenlerimizdir. Bunun için milli ve manevi değerlerimiz etrafında bir olmak, çok çalışmak, tüm öğrencilerimizi, öz evladımız gibi görmek ve ona göre davranmak durumundayız.

Beşeriyet üzerinde çalışmak, onu işlemek, başlı başına sabır isteyen büyük bir sanattır. Bu sanatı icra eden öğretmenin kendisini çok iyi yetiştirmesi, mesleki hayatında yeni gelişmeleri takip etmesi, çağımızın bilgi ve iletişim çağı olduğunu unutmadan, çağın gerektirdiği bilgi, beceri ve niteliklere sahip olması gerekir. Çünkü insanı hayata hazırlayan ona kişilik kazandıracak olan öğretmenin hatasının telafisi mümkün değildir.

Geleceğimizin mimarları olan öğretmenlerimizin üstlenmiş olduğu bu kutsal görevi her zaman layıkıyla yerine getireceklerine, genç nesilleri vatan ve millet sevgisiyle dolu bir nesil olarak yetiştirmek için canla başla çalışacaklarına, hayatının baharında, gencecik fidanken şehit edilen Aybüke Yalçın'ın, Necmettin Yılmaz'ın, Ayşenur Alkan'ın ve adını burada anamadığım nice şehit öğretmenin devrettikleri bayrağı, daha da ilerilere taşıyacaklarına yürekten inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm öğretmenlerimizin ''24 Kasım Öğretmenler Günü'nü'' kutluyor; ebediyete irtihal eden ve şehit olan öğretmenlerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyor; emekli olan öğretmenlerimize sağlıklı, mutlu, uzun ömürler; görevi başında olan ve görevine yeni başlayan öğretmenlerimize başarı ve esenlikler diliyorum.

 

 

                                                                                 

                                                                               OSMAN BOZKAN

                                                                                                                                                                                                                   İl Milli Eğitim Müdürü

Meşrutiyet Mah. Gazipaşa Cad. Hükümet Konağı No.30 Kat.3 Zonguldak - 0 372 280 67 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.