ZONGULDAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Osman Bozkan'ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Töreni'ndeki Hitapları

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Osman Bozkan'ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Töreni'ndeki Hitapları

Sayın Valim,

Sayın Milletvekillerim,

Sayın Belediye Başkanım,

Protokolün Değerli Üyeleri,

Değerli Meslektaşlarım,

Aydınlık yarınların güvencesi olan Sevgili Öğrenciler

Kıymetli Zonguldaklılar,

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 104.yılı kutlama programına hoş geldiniz diyor,  hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum.

Millî iradenin temsil edildiği Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 104. yılını kutlamanın onur ve gururunu yaşamaktayız.

 Gazi Mustafa Kemal Atatürk 23 Nisan 1920'de "Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir." diyerek millî egemenliğin sonsuza kadar yaşayacak olan sembolü Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni açmıştır. Yüce meclisimiz, ülkenin içinde bulunduğu olumsuz şartlara rağmen az zamanda çok büyük işler başarmış,  yedi düvele karşı mücadele vererek, küllerinden yeniden ortaya çıkış destanı yazmış, milletten aldığı güçle istiklâl mücadelesini başarıyla sonuçlandırmış, ezelden beri hür yaşayan milletimizin, ebediyete kadar hür yaşayacağını bütün dünyaya ilan etmiştir.

104 yıllık tarihinde defalarca hürriyet düşmanlarının saldırılarına maruz kalan meclisimiz en son 15 Temmuz saldırısında bağımsızlık ruhuyla dimdik ayakta kalarak "Gazi Meclis" unvanını pekiştirmiş, milletimize zincir vurmaya kalkanlara dersini vermiştir.

Yıllarca ülkemizin bağımsızlığına, birliğine, beraberliğine, kardeşliğine kasteden PKK, FETÖ, PYD, YPG gibi terör örgütleri, eşkıyalarla hep birlikte mücadele ettik ve etmeye devam edeceğiz.

Sevgili Çocuklar,

Cumhuriyetin kurulması ne kadar önemli ise onun geliştirilmesi, korunması ve sürekliliği de en az o kadar önem arz etmektedir. Kahraman bir milletin çocukları olarak sizler, ülkemizin ümidi, istikbali ve yarınlarısınız. Cumhuriyetimizin 100. yılında,  ulusumuza miras bırakılmış olan bu en büyük hazineyi korumak ve geliştirmek sizlerin görevidir.

Atatürk bunu sizlere ithafen "Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek sizlersiniz" sözleri ile vurgulamıştır. Ayrıca geleceğimiz için çok önemsediği siz çocuklarımıza Cumhuriyetin temellerinin atıldığı gün olan 23 Nisan'ı dünyadaki yegâne çocuk bayramı olarak hediye etmiştir.

23 Nisan bütün dünya çocuklarına armağan edilmiş bir bayram olsa da günümüzde bayram coşkusundan mahrum bırakılmış, uzun yıllar boyunca savaşın yıkıcı etkilerine maruz kalmış,  eğitim, sağlık hizmetleri ve güvenli bir çocukluk geçirme hakları tehlikeye girmiş Filistinli çocukların ve dünyanın başka coğrafyalarında bugün bizim çocuklarımızın yaşadığı özgürlüğü ve mutluluğu yaşayamayan tüm çocukların da yakın bir zamanda huzur ve güven dolu bir ortama kavuşmalarını temenni ediyorum.

Sevgili Öğrenciler,

Malazgirt'te Bizans'ı bozguna uğratarak Türk tarihinin akışını değiştiren Alparslan, Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi, çağ açıp çağ kapayan Fatih Sultan Mehmet, istiklal mücadelemizin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile daha isimlerini sayamadığım, şanlı tarihimizde önemli yeri olan birçok kahraman da tıpkı sizler gibi birer çocuktu. Onlar yetişkin olup çok büyük işlere imza attılar. Sizler de tarihini bilen, ufkunu gören, görev ve sorumluluklarının farkında bireyler olarak ecdadımızın bu büyük başarılarını çoğaltmak ve milletimizi Atatürk'ün gösterdiği yolda, çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkarmak için çalışmalısınız.

Geleceğimizin teminatı olan siz çocuklarımıza inanıyor, güveniyor ve sizleri çok seviyoruz. Sizlerin yüzünüzdeki gülümseme, bizlere yarının aydınlık olduğunu hatırlatıyor.

Umudumuz ve en önemli zenginliğimiz olan çocuklarımıza sahip çıkmanın, geleceğimize sahip çıkmak demek olduğunu biliyor; tüm imkânlarımızı sunarak, onların ruhsal ve bedensel olarak en iyi biçimde yetişmeleri için çaba gösteriyoruz.

Sevgili Çocuklar,

 Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın vizyonunu çizdiği "Türkiye Yüzyılı"nı; yürekleri sizler için kıpır kıpır çarpan anne ve babalarınızın sizler için kurdukları hayallerini gerçekleştirerek, teknolojiden sanata, spordan çevreye kadar tüm alanlardaki sizlerin beklentilerini karşılayarak yükselteceğiz.

Huzurun, başarının, güvenin, istikrarın, gücün, bilimin, kalkınmanın, değerlerin, istiklalin ve istikbalin, gençlerin yüzyılı olacak Türkiye Yüzyılı'nı sizlerle birlikte inşa edeceğiz. Bugün güçlüyüz, yarın sizlerle daha güçlü olacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle;   başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanımızın bağımsızlığı, birlik ve bütünlüğü uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, bu günü anlamlı kılan tüm çocuklarımızı sevgiyle kucaklıyor, Türk ve dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı içtenlikle kutluyorum.

Saygılarımla...                                                                                                                                                                     Osman BOZKAN

                                                                                                                                                                                         İl Millî Eğitim Müdürü

Meşrutiyet Mah. Gazipaşa Cad. Hükümet Konağı No.30 Kat.3 Zonguldak - 0 372 280 67 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.