ZONGULDAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Osman BOZKAN'ın 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Osman BOZKAN'ın 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Mesajı

10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 10 Aralık 1948 tarihinde İnsan Hakları Evrensel Bildirgesini kabul etmesi, insan haklarının uluslararası düzeyde korunmasına yönelik önemli ilk adımı olması nedeniyle, 10 Aralık tarihi bütün dünya ülkelerinde "İnsan Hakları Günü" olarak kutlanmaktadır.

İnsan hakları evrensel bir değerdir ve her bireyin doğuştan sahip olduğu haklardan oluşmaktadır. Bu haklar; ırk, cinsiyet, din, dil, kültür ve diğer farklılıklardan bağımsız olarak herkes için geçerlidir. Dünya İnsan Hakları Günü, bu hakların korunması, yaygınlaştırılması ve ihlallerle mücadele edilmesi için bir fırsat sunmaktadır.

Günümüzde maalesef dünyanın gözü önünde insan hakları ihlalleri yaşanmaktadır. Eşitlik, özgürlük, adalet gibi temel haklar göz ardı edilmekte, insanların yaşama hakkı ellerinden alınmaktadır. İsrail'in bebek, çocuk, yaşlı, kadın demeden Filistinli kardeşlerimize yönelik Gazze'de gerçekleştirmiş olduğu katliamlar büyük bir insanlık suçudur, insanlık dramıdır.

Unutmayalım ki, her bireyin eşit haklara sahip olduğu bir dünya ancak insan haklarına saygı göstererek mümkün olabilir.Eğitim, insan haklarının korunması ve yaygınlaştırılmasında kritik bir rol oynar. Eğitim kurumları, genç nesillere insan haklarıyla ilgili bilgi ve değerleri kazandırmak, onları düşünmeye teşvik etmek ve insan haklarına saygı duyan bireyler olarak yetiştirmek açısından büyük önem taşımaktadır. Çocuklarımıza ve gençlerimize insan hakları konusunda bilinçli bir eğitim vermek, onların daha duyarlı ve sorumluluk sahibi bireyler olmalarını sağlayacaktır.

Bugünün anlam ve önemini kavramak adına, insan haklarına saygıyı yaygınlaştırmak ve insanlık onurunu korumak için hep birlikte çaba göstermeliyiz. Herkesin eşit ve özgür bir şekilde yaşayabileceği bir dünya için, insan hakları mücadelesine destek olmalı, gelecek nesillerimiz  için daha iyi bir dünya inşa etme yolunda kararlılıkla ilerlemeye devam etmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, insan haklarına saygıyı yüreklerimizde yaşatmayı ve eğitimde insan hakları bilincini güçlendirmeyi hedefleyerek; daha adil, özgür, ayrımcılık ve ihlallerin yapılmadığı, barış dolu bir dünyada yaşamak dileğiyle,

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nü  kutluyorum.

 

Osman BOZKAN

İl Milli Eğitim Müdürü

 

Meşrutiyet Mah. Gazipaşa Cad. Hükümet Konağı No.30 Kat.3 Zonguldak - 0 372 280 67 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.