ZONGULDAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Osman Bozkan başkanlığında "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Öğretim Programları Eğitici Eğitimi Bilgilendirme ve Koordinasyon Toplantısı" Düzenlendi

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Osman Bozkan başkanlığında

 

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Osman Bozkan başkanlığında İlçe Millî Eğitim Müdürlerimiz ve ilimizi temsilen Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Eğitici Eğitimlerine katılacak olan öğretmenlerimizle çevrim içi "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Öğretim Programları Eğitici Eğitimi Bilgilendirme ve Koordinasyon Toplantısı" düzenlendi.

Toplantıda İl Müdürümüz:

"Eğitimin, milletimizin geleceğini şekillendiren en önemli unsur olduğuna inanıyor ve bu doğrultuda sizlerle birlikte çalışmaktan büyük onur duyuyorum. Türkiye Yüzyılı vizyonu ile çıktığımız bu yolda, eğitimin kalitesini arttırmak ve çağın gereksinimlerine uygun bireyler yetiştirmek en büyük hedeflerimizden biridir.

Bakanlığımız bu amaç doğrultusunda eğitimde yenilikçi yaklaşımlar geliştirerek, öğretmenlerimizin bilgi ve becerilerini sürekli olarak güncellemelerine katkı sağlamaktadır. Bakanlığımızın çalışmalarını tamamlayarak kamuoyuna sunduğu Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli, ülkemizin eğitim vizyonunu şekillendirecek önemli bir adımdır. Bu model, eğitimde kaliteyi artırmak, öğrenci başarısını yükseltmek ve toplumsal kalkınmaya katkı sağlamak amacıyla tasarlanmıştır.

Maarif Modeli, yerli ve millî değerlerimizle evrensel eğitim prensiplerini harmanlayarak, eğitimde yeni bir dönemin kapılarını aralamaktadır. Bu modelin temel hedefi, bilgiye ulaşabilen, eleştirel düşünebilen, yaratıcı, üretken aynı zamanda, ahlaki değerlerimize bağlı, topluma faydalı bireyler yetiştirmektir.

Değerli Öğretmenlerim,

Sizler bu dönüşüm sürecinin en önemli aktörlerisiniz. Öğrencilerimize ilham kaynağı olmak, onların potansiyellerini keşfetmelerini sağlamak ve onlara rehberlik etmek gibi kutsal bir görevi üstlenmiş bulunuyorsunuz. Maarif Modeli çerçevesinde düzenlenen eğitici eğitimleri, sizlerin mesleki gelişiminize katkı sağlayacak ve eğitim süreçlerinde daha etkin rol almanıza yardımcı olacaktır.

Programımız, çocuklarımızın aydınlık geleceğe kavuşmaları amacıyla; insanı insan yapan değerler ile milli ve manevi değerlerimiz gözetilerek oluşturuldu. Şunu çok iyi biliyoruz ki ne kadar mükemmel bir eğitim modeli oluşturulursa oluşturulsun, bunu uygulayacak olan öğretmenlerimizdir. Öğretim programları ancak ve ancak öğretmenlerin elinde hayat bulur.

 

Bu modeli sahada meslektaşlarına aktaracak olan sizler gerçekten çok büyük bir görev ve sorumluluk üstlendiniz. Bu süreci ve yeni modeli özveri ile sahiplenmeniz programın uygulanmasının olmazsa olmazıdır. Sizlerden en büyük beklentimiz ve isteğimiz,  alacağınız eğitici eğitimleri ile yeni modelin tüm ayrıntılarını eğitim alanlarında paylaşmanız, sahada eğitim vereceğiniz öğretmenlerimizin bu programı içselleştirmelerine yönelik çalışmalar yapmanız, öğretmenlerimizin yeni sisteme adapte olmaları ve öğrencilerimize en iyi şekilde aktarmalarına ve programın sağlıklı bir şekilde yürütülmesine vesile olmanızdır.

 İlimizi temsilen eğitici eğitimine katılacak öğretmenlerimizin başarılı olacağına, eğitimlerini tamamlayarak görev yerlerine döndüklerinde Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'ni meslektaşlarına en iyi şekilde aktaracaklarına inancım tamdır.

İlçe Millî Eğitim Müdürlerim, Okul Yöneticilerim;

Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli çok büyük bir emek sonucunda oluşturuldu. Başta Sayın Bakanımız Profesör Doktor Sayın Yusuf Tekin olmak üzere bine yakın akademisyenin geceli gündüzlü çalışmaları ile şekillendi. Programın taslak halinin oluşturulmasının ve kamuoyu ile paylaşılmasının ardından Bakanlığımıza ulaşan 67 binden fazla görüş Talim Terbiye Kurulu ve ilgili eğitim daireleri tarafından değerlendirilerek programa son şekli verildi.

Yeni müfredat; gelecek eğitim öğretim yılından itibaren okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul beşinci sınıf ve lise dokuzuncu sınıflarda kademeli şekilde uygulanmaya başlanacak. Yeni müfredat, özgün bir eğitim felsefesi içeriyor. Yeni model; millî bilince sahip, ahlaklı, erdemli, milleti ve insanlık için faydalı ve güzel olanı yapmayı ideal edinmiş, beden, zihin, kalp ve ruh bütünlüğüne sahip bilge nesiller hedefleniyor.

Yeni müfredatın getirdiği tüm yaklaşımları; okul yöneticilerimizle, öğretmenlerimizle, öğrencilerimizle, velilerimizle paylaşmaya tanıtmaya devam edeceğiz. İlimizin sosyal medya hesaplarından, okul ve kurumlarımızın sosyal medya hesaplarından ve yüz yüze yapacağımız toplantılarla yeni müfredatın getirdiği tüm farkındalıkları anlatmaya tanıtmaya devam edeceğiz.

Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nin eğitimin tüm taraflarınca okunup anlaşılması gerekiyor. Bu noktada eğitimciler olarak bizler üzerimize düşeni yapacağız. Bu modelin okullarımızda etkin bir şekilde hayata geçirilmesi için sizlerden bizimle iş birliği içinde hareket etmenizi istiyorum. Eğitimde başarıyı sürdürülebilir kılmak, ancak hep birlikte çalışmakla mümkündür. Sizlerin özverili çalışmaları ve kararlılığı, bu hedeflere ulaşmamızda en büyük gücümüzdür.

Bu vesileyle,İlçe Millî Eğitim Müdürlerimize, toplantıya katılan tüm okul yöneticilerimize ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki, birlikte yürüteceğimiz çalışmalarla eğitimde kaliteyi artırarak ülkemizin geleceğine daha güçlü bir şekilde katkı sağlayacağız.

Cumhuriyetimizin kurucu değerlerine bağlı millî şahsiyetler inşa etme hedefi taşıyan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Millî Mücadele Dönemi'nin ölümsüz kahramanlarına etkili vurgu yapan, hukuk devleti ilkesi ve demokratik değerlerin önemsendiği bir yaklaşımı benimseyen "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli"nin tüm eğitim camiamıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, başarılı bir kurs sürecinin yaşanmasını temenni ediyorum. Teşekkür ederim."

 

22-05-202422-05-2024

Meşrutiyet Mah. Gazipaşa Cad. Hükümet Konağı No.30 Kat.3 Zonguldak - 0 372 280 67 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.