ZONGULDAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Anadolu İmam Hatip Liseleri Arası Arapça Etkinlikleri Yarışması İl Finali Düzenlendi

İlimiz Anadolu İmam Hatip Liseleri arası Arapça şiir, metin canlandırma ve bilgi yarışması başarıyla gerçekleştirildi. 
Anadolu İmam Hatip Liseleri Arası Arapça Etkinlikleri Yarışması İl Finali Düzenlendi

 

    Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz tarafından tertip edilen 7.Arapça etkinlikleri yarışmaları kapsamında Zonguldak İl finali, Çaycuma İmam Hatip Lisesinin koordinatörlüğünde Çaycuma Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Şiir, metin canlandırma ve bilgi yarışması olmak üzere 3 kategoride yapılan yarışmada 8 okulumuz birinci olabilmek için mücadele etti.

    Çaycuma’da düzenlenen il final yarışmalarına Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ercan Kahya, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Nusret Parlak, Çaycuma Müftüsü Mahmut Rauf Arcaklıoğlu, Çaycuma  İlçe Millî Eğitim Müdürü Mehmet Özdemir, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

      Saygı duruşu ve İstiklal marşıyla başlayan programda  Çaycuma Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Fatih Okumuş tarafından Kur’an Kerim tilaveti okundu.

     Türkiye’de aynı anda başlayan yarışmada açılış konuşmasını yapan Çaycuma Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Selami Özduran ,” Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de ‘Anlayasınız diye biz onu Arapça bir Kur´an olarak indirdik’ buyuruyor.  Malumunuz olduğu gibi Kur’an’ın dili Arapça ve bizler o kutlu Kitabın ana dilini öğrencilerimize sevdirmek ve öğretmek gibi bir misyonu üstleniyoruz. Bu amaçla Bakanlığımız Din Öğretimi Genel Müdürlüğü bundan yedi yıl önce bir karar alarak Arapça etkinlik yarışmalarına başladı bir sonraki yıl da bilgi yarışması eklenerek kategoriler çoğaltıldı. Şimdi ise lise öğrencileri arasında bilgi, şiir okuma, metin canlandırma, hat, kaligrafi ve münazara yarışmaları yapılırken, ortaokullar arasında ise şiir okuma, çocuk şarkıları ve hikâye canlandırma dallarında yarışmalar devam ediyor. Her yıl katılımların artmasını görmek bizleri sevindiriyor. Kur’an’ın dilinin gençler tarafından öğrenilmesi yolunda gayretler gösterilmesi elbette ki ayrı bir zevk. Çaycuma Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmak, öğrencisinden öğretmenine, hizmetlisinden müdürüne kadar hepimiz için büyük bir onur ve mutluluk kaynağı. Şimdiden ilgi ve heyecanla izleyeceğinizi düşündüğümüz programımıza öğrencilere en baştan güvenerek onlarla beraber çalışıp bugün yapılacak yarışma için hazırlayan öğretmenlerimizden başlayarak bizlerden hiç desteğini esirgemeyen sayın kaymakamımıza,  Milli Eğitim Müdürümüze, ilçe müftümüze programın hazırlanmasında can ve başla çalışan idari personel ve öğretmenlerimize ve buraya gelerek bizleri yalnız bırakmayan siz değerli misafirlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

      Arapça Etkinlikleri yarışmasının birinci  oturumunda yapılan bilgi yarışması sonucunda Ereğli Anadolu İmam Hatip Lisesi birinci, Zonguldak Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ikinci, Alaplı Anadolu İmam Hatip Lisesi ise üçüncü oldu.

     Yarışmanın öğleden sonra yapılan etabında ise öğrenciler şiir dalında kendi yeteneklerini sergilediler. Şiir yarışması sonucunda Kozlu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Emine Kızıl birinci olurken, Devrek Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Zeynep Beyza  Oruç  birinci oldu.

 

05-04-201605-04-201605-04-201605-04-201605-04-2016

Meşrutiyet Mah. Gazipaşa Cad. Hükümet Konağı No.30 Kat.3 Zonguldak - 0 372 280 67 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.