ZONGULDAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2. GRUP PSİKOSOSYAL DESTEK EKİBİ İLİMİZDEN MALATYA'YA HAREKET ETTİ

2. GRUP PSİKOSOSYAL DESTEK EKİBİ İLİMİZDEN MALATYA'YA HAREKET ETTİ

İlimizden deprem bölgesindeki illere gönüllü olarak giden öğretmenlerden oluşan  psikososyal destek  ekipleri, depremin yaralarını sarmak için çalışmaya devam ediyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde görevli  rehber öğretmenlerden oluşan psikososyal destek ekibi, bu kez de Malatya'da görev yapmak üzere yola çıktılar. Depremden etkilenen vatandaşların ve çocukların yaşanan bu zorlu süreçte ihtiyaç duydukları desteği sağlayarak, depremin meydana getirdiği olumsuz etkiden uzaklaşmalarına katkı sunan İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde görev yapan gönüllü öğretmenlerden oluşan ekipler daha önce de Gaziantep İslahiye ilçesinde psikososyal destek çalışmalarına katılmışlardı. Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından yapılan koordinasyona göre deprem bölgesindeki illere giden gönüllü öğretmenlerden oluşan psikososyal destek ekibi, halk eğitimi merkezlerindeki usta öğreticiler ve öğretmenler tarafından hazırlanan  5 koli oyuncakla birlikte Malatya'daki öğrencilere ve vatandaşlara destek olmak üzere Valilik  binası önünden uğurlandılar.

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından oluşturulan ve deprem bölgesindeki illerden Malatya'da görev yapmak üzere gönderilen ikinci psikososyal destek ekibini  uğurlayarak  bölgede ekiplerin yaptığı çalışmaları paylaşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Züleyha ALDOĞAN; "Milli Eğitim Bakanlığımız , Ülkemizin yaşadığı bu büyük deprem felaketinden sonra depremden etkilenen vatandaşlarımızın  hayati ihtiyaçlarının karşılanmasından  arama kurtarma faaliyetlerine kadar birçok alanda önemli çalışmaların yapılmasında, vatandaşlarımıza sunulan hizmetlerin koordinasyonunda çok önemli çalışmalar yaptı.

Psikososyal destek ekipleri, bu zorlu dönemde depreme maruz kalmış vatandaşlarımızın, öğrencilerimizin moral ve motivasyonunu artırarak normal yaşama dönme süreçlerine de önemli katkılar sağlıyor. Bakanlığımız  bu doğrultuda Psikososyal Destek Eylem Planı ve Psikososyal Destek Programları hazırladı. Afetin ilk günlerinden itibaren gerçekleştirilen psikososyal destek çalışmaları, gönüllü psikolojik danışman-rehber öğretmenlerimiz  aracılığı ile  yürütüldü.

Bakanlığımız tarafından başlatılan çalışmalara, psikososyal destek ekipleri ile sahada önemli katkılar sağlanıyor. İl Milli Eğitim  Müdürlüğümüz bünyesinde görev yapan  rehber öğretmen/psikolojik danışmanlardan oluşan ikinci  psikosyal destek ekibimizi, halk eğitimi merkezlerindeki usta öğreticiler ve öğretmenler tarafından hazırlanan  5 koli oyuncakla birlikte  bugün Malatya ilimize uğurladık. Daha önce gönderdiğimiz ekiplerimiz Gaziantep ilimizde çalışmalara katıldılar.

Bölge  giden psikososyal destek ekiplerimiz; Afet bölgesinde oluşturulan yaşam alanları ve eğitim ortamlarında hem velilerimiz  hem de çocuklarımız için psikososyal destek çalışmaları yürütüyor. Bu çalışmalarla, afetin velilerimiz ve çocuklarımız üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilerin azaltılması ve afet sonrası normal yaşama dönme süreçlerine katkı sağlanıyor.

Psikososyal destek çalışmaları sadece afetin yaşandığı illerimizde değil, afet bölgesinden Zonguldak'a nakil gelen 1245 öğrencimiz ve ailelerine yönelik olarak da hassasiyet ile yürütülüyor.

Çocuklarımızın  yüzlerindeki tebessümü görmek için, onların  hayatlarına dokunmaya devam edeceğiz. Çocuklarımızın tebessümü; Ülkemizin umudu, mutlu bir yarının, aydınlık geleceğimizin habercisidir. Çocuklarımız bize emanet.16-03-202316-03-202316-03-202316-03-202316-03-202316-03-2023

Meşrutiyet Mah. Gazipaşa Cad. Hükümet Konağı No.30 Kat.3 Zonguldak - 0 372 280 67 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.