ZONGULDAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ZONGULDAK VALİSİ SAYIN AHMET ÇINAR DERS BAŞI YAPILMADAN ÖNCE OKUL MÜDÜRLERİNE HİTAP ETTİ.

       Zonguldak valisi Sayın Ahmet ÇINAR, 2018-2019 Eğitim öğretim yılı başlamadan önce merkez okullarında  görev yapan okul müdürlerine hitap etti.       Zonguldak Merkez Öğretmenevi  çok amaçlı salonunda  04.09.2018 Salı günü, saat 13.30’da düzenlenen programa,  Vali Yardımcısı Nevzat TAŞDAN, Milli Eğitim Müdürü V. Murat KAPICI, Milli Eğitim Yönetim Kadrosu ve Zonguldak merkez temel eğitim ve ortaöğretim okul müdürleri katıldı.     “Yeni eğitim öğretim yılı herkese hayırlı olsun.”  dilediğinde bulunarak konuşmalarına başlayan  Sayın ÇINAR, okul müdürlerine hitaben bir çok önemli konu üzerinde değerlendirmeler yaptı.  
ZONGULDAK VALİSİ SAYIN AHMET ÇINAR DERS BAŞI YAPILMADAN ÖNCE OKUL MÜDÜRLERİNE HİTAP ETTİ.

 “Okullarda iyi eğitimin kalitesi okul müdürlerinden başlar.”

  Sayın ÇINAR, “Ne kadar işin havasına girersek o kadar saygınlığımız azalır. Ne kadar da hizmet yönüne eğilirsek  o kadar saygınlığımız, hizmetimiz, kalitemiz artar. Okullardaki genel eğitim öğretim, düzen, başarı kalitesinin en az %70- 80 i okul müdürlerinin başarısı, veya tersi başarısızlığıdır. Okul müdürlüğü kendine özgü hassasiyetleri olan usulleri ve esasları olan yöneticilik şeklidir. 100 000’i aşkın çocuk her gün bizim elimize teslim ediliyor. Öğretmenlerimiz neredeyse yarım gün, tam gün çocuklarımızı eğitmeye çalışıyorlar. Bu gerçekçi bir şekilde bakarsak çok büyük veballeri olan müthiş bir iş. Ağır sorumlulukları olan bir iş." dedi ve sözlerine şöyle devam etti.

 “Her bir çocuğumuz, büyük bir potansiyeldir, büyük bir değerdir.”

    “Bir insan bir  aileyi, sülaleyi, mahalleyi, köyü, şehri, ülkeyi etkileyebilir, kurtarabilir.  Ya da milyonların ölümüne sebep olup dünyanın başına bela da olabilir. En kötüsü kendisine bari faydası olan kimseye zararı dokunmayandır. En iyisi ülkeye, dünyaya faydalı olandır. Okullarımızda  daha çok gerçekleşen bir olay. Çocuklarımızın yetişmesi kişiliğinin gelişmesi, ahlaki insani değerler iyi eğitim almaları okullarda oluyor. İşte o okulların müdürleri sizlersiniz.” diyerek yöneticilik anlayışına değindi.

“Yöneticilikte değişik anlayışlar, modeller vardır.”

   “Okul müdürü kendine özgü hassasiyetleri olan bir yöneticidir. Yöneticilikte değişik anlayışlar ve modeller vardır. Ama hepimizin belli kanunlarda, sorumluluklarımız bellidir. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi olabilir. Ama hepimiz belli kanunlarla sorumluyuz. Yetkiliyiz. Biz bunun içerisinde kalarak yönetmek zorundayız. Makamı hava atma aracı olarak kullanırsak bu çok sıkıntılı bir durum. Sadece şekillere değer verip, işin hizmet yönüne bakmazsak bu büyük zarar verir.” dedi.

“Öncelikle öğretmenlerimize değer vereceğiz.”

  Öğretmene değer vermenin önemine değinen Sayın ÇINAR,   “Selamımızla, muhabbetimizle, uygulamalarımızla, verdiğimiz görevlerde adaletli olacağız. Kıymet vermezseniz asla onlardan saygı göremezsiniz.

   Kıymet verme sosyal ilişkilerde temel konudur ama bunun devamında işini yapmada da olmalıdır. Çalışanla çalışmayanın farkında olacağız. İşini yapmayanla yapanın farkında olacağız.  İşini iyi yapmayan ile yapanı ayırmalıyız. İşini yapanla çok iyi yapanı da ayırmanız lazım. Bu başka bir değer verme biçimidir. İşini yapanı ayırma nedir? Ona vereceğiniz kıymetle alakalıdır.  Diğerlerini uyararak, motive ederek iyi seviyeye gelmeye yönelik çabayla olur.

   Öğretmenlerle iletişiminiz, irtibatınız, koordinasyonunuz  sağlam olmalı. İstişare etmek, fikirlerini sormak iyi yapana “Aferin!” demek, kötü yapana “Senden iyi şeyler bekliyorum.” anlayışını hakim kılabilmek, başarı için daha kaliteli daha çok hizmet için şarttır.” dedi.

 “Takım ruhunun, gayretin yeniden oluşturulması gerekiyor.”

     “2017-2018 eğitim yılında da burada toplandık. Bir çoğunuz buradaydı. Çok şeyler söyledik. Açıkçası, Sonuçtan çok memnun olmadık. Okul yönetimlerinde ortalamanın düşük olduğu çok açık. Bunu gezdiğimizde, baktığımızda, olan bitende görüyoruz. Bu net. Başarılı arkadaşlara tabiî ki biz her zaman minnettarız. Onlara da teşekkür ederiz.” dedi.

     Sistem değişikliğinden bahseden Sayın ÇINAR, kayıtlarla ilgili sorun olup olmadığını sordu. İl Milli Eğitim Müdürü V. Murat KAPICI kayıtlarda herhangi bir sorunun olmadığını belirtti.

     Sanatsal, sportif, kültürel başta olmak üzere her konuda yarışmalar düzenlemenin iyi olacağını ve konuşulanların son derece önemli konular olduğunu belirten Sayın ÇINAR, “Herkes kendi görevini  iyi yaparsa o ülkede güzel işler olur.” dedi. 

      Sayın Valimiz hayırlı olsun dileklerinin ardından alkışlarla salondan ayrıldı. Öğretmenevi bahçesinde valimiz, milli eğitim yöneticileriyle ve basınla beraber kısa bir süreliğine samimi bir ortamda çay içtiler.

     Milli Eğitimden sorumlu Vali Yardımcısı Sayın Nevzat TAŞDAN’ ın okul müdürleriyle yaptığı kısa toplantının ardından, Milli Eğitim Müdürü V. Sayın Murat KAPICI, Milli Eğitim Müdürü Yardımcıları ve Şube Müdürleri, kendi birimleriyle ilgili okul müdürleri ile bazı değerlendirmeler yaptılar.

05-09-201805-09-201805-09-201805-09-201805-09-201805-09-201805-09-201805-09-201805-09-201805-09-201805-09-201805-09-201805-09-201805-09-2018

Meşrutiyet Mah. Gazipaşa Cad. Hükümet Konağı No.30 Kat.3 Zonguldak - 0 372 280 67 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.