ZONGULDAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÜSTÜN ZEKALI ÖĞRENCİLERLE “MAKRODAN MİKROYA GÖKTEPE”

    TÜBİTAK Bilim ve Toplum Projeleri tarafından finanse edilen, 4004 – Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları kapsamında düzenlenen ‘Makrodan Mikroya Göktepe’  adlı proje üstün zekâlı öğrencilerin ekosistemin temel elemanları olan canlı ve cansız öğelerini anlamalarını sağlamak çevre bilinci kazanmaları, doğanın işleyişinde etkili çevresel faktörleri fark etmeleri ve doğayı korumaya karşı oluşacak tutumun artırılması amacıyla düzenlenen porje 07.07.2018 tarihinde Ihlamur Teras Tesislerinde görkemli bir kapanış töreni ile sona erdi.
ÜSTÜN ZEKALI ÖĞRENCİLERLE “MAKRODAN MİKROYA GÖKTEPE”

    Törene ; Yenice Kaymakamı Muhammet Fatih DEMİREL, Zonguldak Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Cemal ÖZDEMİR, Yenice İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail ÖZDEN, Zonguldak Milli Eğitim Şube Müdürü İsmail ÖZTÜRK, Karabük Milli Parklar Şube Müdürü Ahmet IŞIK, Bülent Ecevit Üniversitesinden öğretim üyeleri ,Prof.Dr.Şaban Teoman Duralı Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Ayhan ELİÇORA ve öğretmenleri , öğrencileri ve velileri katılmışlardır.

    Proje Yürütücüsü Kamuran ÇATAKLI konuşmasında, “Baş döndüren teknolojik gelişmeler, her geçen gün artan iş yükü, gittikçe zorlaşan sınav müfredatı; kısacası hayatımızdaki pek çok gelişmenin aslında hayatın kaynağı olan doğayla aramıza görünmez bir duvar ördüğü kuşkusuzdur. Bu durum özellikle de şehir merkezlerinde yaşayanlar için kaçınılmazdır. İnsanı doğayla tekrar buluşturmanın önemli oluşu bu alanda çalışma  araştırma ve proje hazırlama konusunu gündeme getirmiştir.

  Bu kapsamda pek çok proje hazırlanmakta ve uygun görülenler araştırma kurumları tarafından desteklenmektedir. Eğitim projeleri tasarlanırken toplumun tamamının hedef alınması gereklidir, Zira eğitim; hangi yaş, cinsiyet, sosyal statü ve meslek grubundan olursanız olun kaçınılmaz zorunluluktur. Bu bağlamda toplumun bir parçası olan üstün zekâlı öğrencilerin de eğitim almaları sağlanmıştır.

    “Makrodan Mikroya Göktepe” adını verdiğimiz bu doğa eğitimi projemiz Prof. Dr. Şaban Teoman DURALI Bilim ve Sanat Merkezi ile Karabük Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünün ortaklığında gerçekleştirilmiştir. Prof. Dr. Şaban Teoman DURALI Bilim ve Sanat Merkezinde 2017-2018 eğitim öğretim döneminde 6, 7 ve 8. sınıflarda eğitim gören 26 öğrenci ve Karabük Bilim ve Sanat Merkezinde ikinci kademede eğitim gören 4 öğrencinin katılımıyla tamamlanmıştır.

    Projenin istenen kazanımları oluşturabilmesi için rutin uygulanan eğitim öğretim yöntemlerinden farklı olarak, çalışmalarının çoğunu doğada gerçekleştirmiş alanında uzman bir kadroyla, uygulamalı atölye çalışmaları ile kazanımların kalıcı hale gelmesi sağlanmış ve yaparak yaşayarak öğrenmeye zemin hazırlanmıştır.

    Kamp sonrasında elde edilen ürünler ve dokümanlar Zonguldak’ta halka açık bir alanda 2 gün süreyle sergilenerek projenin kazanımlarının daha geniş kitlelere ulaşması sağlanacaktır.

   Projenin gerçekleşmesinde madi desteklerinden dolayı başta Tübitak’a, Genel sağlık ve güvenlik tedbirlerinden dolayı Karabük Valiliğine ve Yenice Kaymakamlığına,  Orman ve Su İşleri Bakanlığı 10. Bölge Müdürlüğüne, proje ortağımız  Karabük Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne, destek mektuplarıyla bizleri onurlandıran ve daha çok çalışmamıza teşvik eden Bülent Ecevit Üniversitesi Biyoloji Bölümüne ve çok değerli öğretim görevlilerine, Zonguldak  Milli Eğitim Müdürlüğüne, Prof. Dr. Şaban Teoman DURALI Bilim ve Sanat Merkezi Müdürlüğüne, Ihlamur Teras tesislerini bize açan Yenice Belediye Başkanlığına, sorumluluk alanları içinde bulunan Göktepe ve Sarı çiçek Yaylalarını bize açan Safranbolu ve Yenice Orman işletme Müdürlüğüne, Türkiye Taş kömürleri Genel Müdürlüğüne, projede görevli uzman, eğitmen ve rehber görevinde olan meslektaşlarıma, projemize çocuklarının katılmasında teredüt yaşamayan velilerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

07-07-201807-07-201807-07-201807-07-201807-07-201807-07-2018

Meşrutiyet Mah. Gazipaşa Cad. Hükümet Konağı No.30 Kat.3 Zonguldak - 0 372 280 67 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.