ZONGULDAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

PISA-2018 Uygulamasında İlimizi Ve Ülkemizi Çaycuma Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Temsil Etti

PISA-2018 Uygulamasında İlimizi Ve Ülkemizi Çaycuma Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Temsil Etti

 

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nın kısaltılması olan PISA (Programme for International Student Assessment) sınavında 188 okul ile birlikte ülkemizi Çaycuma Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri temsil etti.

PISA -2018 sınav uygulaması 16 Nisan 2018 tarihinde 2 oturum haline 42 öğrencinin katılımıyla Çaycuma Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirildi. OECD’nin bir eğitim araştırması olan PISA, OECD Eğitim Direktörlüğü’ne bağlı PISA Yönetim kurulu tarafından yürütülen ve 3 yılda bir üye ülkelerin 15 yaş grubu öğrencilerini kapsayan geniş ölçekli bir sınav ve araştırmadır.

PISA 2018 uygulaması ile,  zorunlu eğitimin sonunda örgün eğitime devam eden 15 yaş grubu öğrencilerin öğretim programlarında ele alınan konuları ( matematik, fen bilimleri ve okuma becerileri) ne dereceye kadar öğrendikleri değil, günümüz bilgi toplumunda karşılaşabilecekleri durumlar karşısında sahip oldukları bu bilgi ve becerileri kullanabilme yeteneğini ölçmeyi amaçlanmaktadır.

            Küreselleşen dünyamızda, eğitim alanında yapılan ulusal değerlendirme çalışmalarının yanısıra, uluslararası düzeyde de konumumuzu belirlemek amacıyla eğitim göstergesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle belirli referans noktalarına göre ülkemizin eğitim alanında hangi düzeyde olduğunun, giderilmesi gereken eksikliklerin ve alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi ve bu sayede de eğitim düzeyinin yükseltilmesi amacıyla bir OECD ülkesi olarak ülkemiz bu çalışmada yer almaktadır.

 

24-04-201824-04-2018

Meşrutiyet Mah. Gazipaşa Cad. Hükümet Konağı No.30 Kat.3 Zonguldak - 0 372 280 67 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.