ZONGULDAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın TÖRE, Zonguldak´ ın düşman işgalinden kurtuluş gününü bir mesaj yayınlayarak kutladı.

     Bilindiği üzere daha önce Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevinde bulunan Sayın Pervin TÖRE şu anda İl Milli Eğitim Müdürü olarak Zonguldak’ ta görev yapmaktadır. İki güzide şehrimizin de düşman işgalinden kurtuluş günü olması nedeniyle 21 Haziran müdürümüz için ayrı bir önem arz etmektedir.
İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın TÖRE, Zonguldak´ ın düşman işgalinden kurtuluş gününü bir mesaj yayınlayarak kutladı.

      Sayın TÖRE, Zonguldaklıların düşman işgalinden kurtuluş gününü bir mesaj yayınlayarak kutladı.

       Değerli Zonguldaklılar,       

    Bugün 21 Haziran Zonguldak’ın düşman işgalinden kurtuluşu ve Uzunmehmet’ i anma günü.  Milli Mücadelede bağımsızlık ve özgürlük meşalesinin yakılması ile birlikte 97 Yıl önce bugün 21 Haziran 1921 tarihinde, Zonguldak Fransız işgalinden kurtarılmıştır. Ülkemizin sanayileşmesinde, ekonomik ve toplumsal gelişiminde lokomotif şehirlerden biri olan Zonguldak, Cumhuriyetimizin kuruluşunun ardından, 1 Nisan 1924’te il olmuş ve “Cumhuriyet sonrası kurulan ilk il” olma unvanını almıştır. 

     Bugünün bir diğer özelliği ise Uzunmehmet’ i Anma Günü olmasıdır. Bilindiği üzere bahriye erlerinden Uzunmehmet’ in 8 Kasım 1829 yılında Ereğli’nin Köseağzı köyünde dere kenarında taşkömürünü bulmasıyla başlayan Karaelmas macerası hem ülkenin hem de bölgenin kaderini etkilemiştir. Ülkenin kalkınmasında ve sanayileşmesinde Zonguldak havzası yıllarca önemli bir rol üstlenmiştir

      Taşkömürünü bularak ilimize büyük bir katkı sağlayan Uzunmehmet olmak üzere, bu uğurda can veren maden şehitlerimizi saygıyla anıyorum. 21 Haziran Zonguldaklıların düşman işgalinden kurtuluş gününü kutluyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

            Pervin TÖRE

Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürü

Meşrutiyet Mah. Gazipaşa Cad. Hükümet Konağı No.30 Kat.3 Zonguldak - 0 372 280 67 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.