ZONGULDAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Pervin TÖRE´ nin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Pervin TÖRE´ nin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

         19 Mayıs Türk Milleti için tarihi bir gün, önemli bir dönüm noktasıdır. Milli Mücadelenin başlangıcı, Türk Milleti’nin bağımsızlığa yürüyüşünün ilk adımıdır. Bu tarihi günü, "Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolda Gazi Mustafa Kemal’ in Samsun’a çıkarak bağımsızlık mücadelemizi resmen ve fiilen başlatışının 99. yıl dönümünü" kutlamanın gururu, heyecanı içerisindeyiz. Bugün Türk Gençliğimizin bayramıdır. Ancak Kudüs’ te yaşanılan insanlık dışı katliamlar ve hem yurdumuz içinde hem de yurdumuz dışında muhtelif yerlerde hala devam eden terör eylemleri sonucu kaybettiğimiz gençlerimiz, şehitlerimiz nedeniyle buruk bir 19 Mayıs’ ı idrak etmekteyiz.  Şehitlerimizi rahmetle anıyorum, ruhları şad olsun.

      Çok kıymetli  Gençlerimiz,

      Tarihini bilmeyenler geleceğe güvenle bakamazlar.  Bu nedenle 19 Mayıslar, bizleri, sizleri, Türk Milleti’ni tarihle buluşturmakta, bizlere şanlı tarihimizi hatırlatmaktadır. Bilindiği gibi Çanakkale Savaşları’nda bu millet küllerinden yeniden doğmuştur.  Öyle inanmıştır ki bu savaşın kutsiyetine candan canandan önce vatan demiştir.  1919’ da ise, tarihin verdiği mücadele ruhu, sorumluluk duygusu ve “Vatan sevgisi kutsaldır.”  inancıyla  fakru zaruret içerisinde olan,  her bir yanı karış karış  düşman güçleri tarafından işgal altında kalan bu vatan toprakları üzerinde bu millet yeniden bir olma fırsatını bulmuştur.  19 Mayıs 1919’ da, Samsun’ da başlatılan bağımsızlık mücadelesi,  dalga dalga tüm yurda yayılmış, milletimiz elinde avucunda ne varsa “Kurtuluş Mücadelesi” için seferber olmuştur.  Bu zihniyete, inanca sahip bir milletin tabii ki bileği bükülemez, tabii ki vatanı parçalanamaz. Şüphesiz ki ülkemiz için inancımızı güçlendirmek, canımızı ortaya koymak çok mühimdir. Ancak unutmayalım ki düşmanın kirli oyunları devam etmektedir. Düşman nereden saldıracağını iyi bilmektedir. Bize düşen uyanık olmaktır, bir olmaktır, gelişmek ve her alanda kalkınmaktır.

       Geleceğimizin Teminatı Gençlerimiz,

       Okullarımızda aldığınız eğitim sizlerin geleceğini şekillendirmektedir. Sabrınız,  gayretiniz  ve isteğiniz size daha iyi bir gelecek sağlayacaktır. Hiç şüphesiz ki mutlu bir gelecek ancak ve ancak gençlerimizin sanatla, sporla uğraşmasıyla, maddi ve manevi değerlere sahip çıkmasıyla olacaktır. Bu bilinçte olan gençliğimiz katıldığı yarışmalarda dereceler almakta, kendilerini geliştirmektedirler. Bu gençlerimizi kutluyorum.

     Bilgi çağı olarak nitelendirilen yüzyılımızda, ülkemizin geleceğini inşa eden gençlerimizin, modern çağın gereklerine uygun olarak yetiştirilmesi için, bugünün yetişkinlerine düşen görev ve sorumlulukların bilincindeyiz. Milletimizin gurur duyacağı başarılara imza atacağınıza, Türkiye Cumhuriyeti´ni 2023, 2053 ve 2071 yılları için konulan hedeflere emin adımlarla taşıyacağınıza inanıyorum.

      Sevgili Gençler,

      19 Mayıs 1919´da başlatılan bağımsızlık mücadelesinin sonunda milletiyle birlikte Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ ni kuran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere milli mücadele kahramanlarımızı, aziz şehit ve gazilerimizi rahmetle ve şükranla anıyor, siz Değerli Zonguldaklı Gençlerimiz olmak üzere ülkemiz gençliğinin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum. Hepinize saygı ve selamlarımı sunuyorum.

Meşrutiyet Mah. Gazipaşa Cad. Hükümet Konağı No.30 Kat.3 Zonguldak - 0 372 280 67 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.