ZONGULDAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

8. Sınıf Öğrencilerine Mesleki Gelişim Karneleri Verildi

Zonguldak genelinde 8 Sınıfta okuyan 7600 öğrenciye akademik benlik kavramı ölçeği (ABKÖ) ile düzenlenen mesleki gelişim karneleri (Yöneltme Karneleri) dağıtıldı. Zonguldak Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, İl Milli Eğitim Şube Müdürü İlhan Sabit MEMİŞ,  Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu’ nda  düzenlenen karne dağıtım törenine katıldılar. 
8. Sınıf Öğrencilerine Mesleki Gelişim Karneleri Verildi

     İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Pervin Töre sınıfta düzenlenen törende yaptığı açıklamada;

     “Öğrencilerin kendi kişilik, ilgi ve yeteneklerine göre mesleklere yönlendirilmesi  toplumun ve devletlerin geleceklerini belirlemektedir. Okullarda uygulanan mesleki yönlendirme araçlarından Akademik Benlik Kavramı Ölçeği (ABKÖ) ile düzenlenen Mesleki Gelişim Karneleri (Yöneltme Karneleri) ile öğrencilerimizin ilgi ve yetenekleri keşfedilmekte; aynı zamanda bu ilgi ve yeteneklerine göre de öğrencilerimiz yönlendirilebilmektedir.

     Eğitimleri boyunca öğrenciler, okuyacakları okulu seçme, ders seçme veya ders dışı etkinliklerden birine yönelme gibi konularda bazı kararlar vermektedirler. Öğrencinin aldığı her karar, yaptığı her tercih öğrencinin gelecekte seçeceği mesleğe kendini adım adım yaklaştırmada belirleyici etkileri olacaktır. Bu nedenledir Mesleki Gelişim Karneleri (Yöneltme Karneleri) öğrencilerimizin doğru karar verebilme yeteneklerini geliştirmeleri hususunda büyük bir önem arz etmektedir. 

     Öğrencilerimiz herhangi bir konuda doğru tercihler yapabilmesi için en baştan istediğini ve hangi ilgi ve yeteneklere sahip olduğunu bilmesi gerekmektedir. Bir öğrenci yeteneklerine ilişkin doğru ve gerçekçi bilgiye sahip olduğu sürece, ders ve okul seçerken isabetli karar verme olasılığını arttırmaktadır.

     Bu nedenle Zonguldak ilimizde 7600 8. sınıf öğrencimize Mesleki Gelişim Karneleri (Yöneltme Karneleri ) dağıtılmıştır.” dedi.

25-05-201825-05-201825-05-201825-05-201825-05-2018

Meşrutiyet Mah. Gazipaşa Cad. Hükümet Konağı No.30 Kat.3 Zonguldak - 0 372 280 67 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.